Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Yenidoğan bebeklerde sarılık

Doğumun ikinci veya üçüncü günü gözlerde ve ciltte hafif sarılık belirir. Buna fizyolojik sarılık denir. Sarılık gününüzde 5 bebekten 1 de görülmektedir. Korkulacak hiç bir şey yoktur. Genelde kendiliğinden geçer veya 1 gün hekim kontrolünde bulundurulur. Hekim kontrolünde iyileşir.
Bebeğin Sarılık olma sebepleri nelerdir.?
Yeni doğan bebekte alyuvarlar normalden fazladır. Bunların yıkımı sonucu meydana çıkan sarı madde, buna bilürubin denir. Karaciğer henüz görevini tam yapmadığı için bu sarı madde vücuttan atılamaz ve birikir. Sarılık şiddetlenirse tıbbi müdahale gerektirir.
Bunların yanı sıra ;
– Yapay sancı ile doğan bebeklerde
-Annedeki şeker hastalığına bağlı olarak
-Hepatit b bulunanlarda
-Doğum esnasındaki zorlanmalardan dolayı sarılık meydana gelir.
Yenidoğan Sarılığı Çeşitleri
En  çok görülen fizyolojik sarılığıdır. Daha sonra Anne sütü sarılığı görülmektedir. Az miktarda patalojik sarılıkta görülür.

yenidoğan bebek sarılığı

1. Fizyolojik sarılık

Yeni doğan bebeklerde alyuvarlar normalden fazla olduğu için karaciğer henüz vazifesini tam yapamaz ve doğumda 2 mg olan bilürubin maddesi doğumdan sonraki 3. -4. günde 6 mg. ye kadar çıkar ve karaciğer bunu vücuttan atamaz. Fizyolojik sarılık 42 haftalık doğumların neredeyse tamamında görülmez.

Updated: 7 Haziran 2017 — 00:55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet