Potansiyeli Karneye Bağlamayın

Dersler, ödevler, sınavlar derken bir dönem geride kaldı. Artık sonuç görme zamanı… Çocuklar için en büyük ödül tatil. Ama unutmamalı ki karne başarının tek ölçütü değil.

Yön Koleji Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen, verimli ve eğlenceli yarıyıl tatili için tavsiyelerde bulundu. Şen, çocuklara ihtiyaca yönelik ödüller alınması gerektiğinin, programlanmış aşırı olmayan ders düzeninin ve birlikte geçirilen kaliteli zamanın doyurucu bir tatili beraberinde getireceğini söyledi. Başarının tek ölçütünün karne olmadığını da vurgulayan Şen, çocukların gerçek potansiyel ve yeteneklerinin karne ile sınırlı olmadığını kaydetti.


Programlı Olmak Motivasyonu Artırır

Süreklilik gerektiren öğrenme eylemi, tekrar ve pekiştirmeye her zaman ihtiyaç duyuyor. Ancak çocuğunuzun sürekli ders çalışmasını beklemek doğru olmaz. Hazırlanan programa göre yarıyıl ödevlerini, kitap okuma saatini ayarlamak ve o programa göre ilerlemek çocuğun motivasyonuna çok yardımcı olacaktır. 

Eğlenceli Sportif Faaliyetler Şart

Karne hediyesi olarak verilen sözlerin, gerçekleştirilmesi zor olan şeyler olmaması gerekiyor. Çocukların karşısına konulan pahalı ödüller, onların başarısı ile birlikte fiyatının artacağı ödüllere dönüşmesine sebep olur. Onlar için ihtiyaca yönelik ödüller, daha kalıcı ve doyurucu olacaktır. Aile ile birlikte eğlenceli bir şekilde geçirilecek sportif faaliyetler, çocuk için arınma etkisi yaratacaktır. Enerjiyi atmak ve rahatlamak adına yapılan eğlence içerikli faaliyetler tatilin olmazsa olmazı olmalıdır.

Karne Çocukların Potansiyelini Göstermez

Karne çocukların geçmiş oldukları sınavlar için bir akademik başarı sonucudur fakat çocukların gerçek potansiyel ve yetenekleri bununla sınırlı değildir. Gelişim döneminde olan çocuklarımız gün geçtikçe gelişen zihinsel faaliyetleri ile ileriki dönemlerde birçok etkinlikte ve derste başarı gösterebileceklerdir. Çocuklardan potansiyellerinin üzerinde üstün çabalar beklemek onlar adına özgüven kırıcı olabilir. Geçmişe değil geleceğe odaklanarak yapılan çalışmaların daha iyi sonuçlar vereceği yönünde çocukları desteklersek, başarılı olacaklarına emin olmalarını sağlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet