5 ay bebek hakkında

Bebeğinizin bu ay oyuncaklara uzanıp alma ve onları tanımak için ağzına götürme konusunda dama başarılı olduğunu göreceksiniz. Bu işte ustalaştıktan sonra, önümüzdeki ay oyuncakları bir elinden diğerine geçirmeye ve düşürdüğü oyuncağa uzanma gibi yetenekleri geliştirmeye gelecektir sıra.

Bu ayın en büyük sürprizlerinden biri ise bebeğinizin artık anneyi tanımasidir! iki-dört aylıkların bile odadan anneleri çıkıp yerine bir yabancı girdiğinde vücut ısılarının düştüğü tespit edilmiştir, ancak o kadar küçükken bunu davranışsal olarak dışa vuramamaktadırlar.

Artık önce “anne nerede?” diye sorulduğunda bakışlarım anneye yöneltecek, takip eden aylarda da anne görme alanından çıktığında ağlamaya başlayacaktır.

bebek ille doğduğu saatlerde bile annesinin kokusunu ve sesini, daha sonra da yüzünü ayırt edebiliyorken neden beşinci aya kadar anneyi tanımadığını merak edebilirsiniz. bebeklerin beyinleri adım adım gelişmeleredir. İlk doğdukları zamanlarda, gördükleri varlık gözden kaybolduktan sonra o varlığın görüntüsünü hafızalarında taşıyabilecekleri bir beyin yapıları yoktur. Bu yapı gelişmeye başladıkça bebek önce anneyi tanır, daha sonra yabancıları, yani ona isrikrarlı bir şekilde bakım sağlama ihtimali olmayanları ayırt etmeye başlar (6. ay civarı). Sonra da anneye, yani ilk bakıcısına bağlanır {6-8. ay civarı). Bebeğin sağlıklı sosyal-duy-gusal gelişimi bu şekilde olmalıdır, bebeğinizin görsel ve işitsel gelişimi yetişkin seviyesine ulaşmıştır. Bu ay bebeğinize ismiyle hitap ettiğinizde size dönecektir.

 

 

Updated: 31 Ağustos 2018 — 18:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet