SOLUNUM SIKINTISI (RESPIRATUAR DİSTRES SENDROMU)

Respiratuar distres sendromu (RDS), zamanın­dan önce (prematüre) doğmuş olup akciğer gelişimini anne karnında tamamlayamamış olan bebeklerde görülen bir solunum problemidir. Normalde akciğerlerin genişleyerek nefes alın­masına yardımcı olan “surfaktan” isimli madde, bu bebeklerde yeterli miktarda oluşmamaktadır. Bebek ne kadar erken doğmuşsa bu hastalığın görülme sıklığı ve ölüm riski o oranda artmakta­dır. Doğum haftası 32 haftanın altında olan veya doğum ağırlığı 1500 gramın altında olan bebek­lerin kabaca yarısında bu durum ortaya çıkmak­la beraber, erkek bebeklerde, sezaryenle doğan bebeklerde ve annesinde şeker hastalığı olan bebeklerde görülme riski daha da fazladır. Do­ğumdan önce annelere steroid iğnesi yapılma­sı, bebeklerin akciğer gelişimini hızlandırarak bu hastalığın görülme riskini azaltabilir.

Tanısı, erken doğmuş ve solunum sıkıntısı olan bebeklerde akciğer filminin çekilmesi ve kan gazı incelemesinde solunumsal asidozun saptanma­sıyla konur. Tedavisi yenidoğan yoğun bakım üni­telerinde yapılır.

RDS tanısı almış olan bebeklerin soluk borusu­na tüp yerleştirilerek solunum cihazına bağlan­ması ve “surfaktan” denilen maddenin dışarıdan ilaç olarak verilmesi gerekmektedir. Son derece hayati tehlikesi olan bir hastalık olup, bu durum uygun şekilde tanı alıp tedavi edilmezse, başta beyin olmak üzere tüm organlarda kalıcı hasarla­ra yol açabileceği gibi, bebek solunum yetersizli­ğinden de kaybedilebilir. Bebeğin, solunumu dü­zelene ve kendi başına rahat solunum yapıncaya kadar solunum aletine (Mekanik ventilatör) bağlı kalması gerekir.

RDS’li bebeklerde kronik akciğer hastalığı, beyin kanamaları ve prematüre retinopatisi (ROP) de­nilen erken doğan bebeklerde körlükle sonlana­bilen göz hastalıkları daha sık görülmektedir. So­lunum cihazına bağlamak ve “surfaktan” tedavisi bu problemleri azaltmakla birlikte, tamamen or­tadan kaldıramaz. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu, zamanından önce (prematüre) olan doğumların önlenmesidir.

 

Updated: 6 Ağustos 2017 — 20:46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. Bebek Bakımı