ŞAŞILIK

İki gözün görme eksenlerinin paralel olmaması durumuna şaşılık denir. Yenidoğan döneminde sinir sistemi ve gözün sinir tabakasının gelişimi tamamlanmadığı için gözlerde çoğunlukla dışa kayma fark edilebilir. Ancak bu koşullarda bile göz hareketlerinde herhangi bir kısıtlılık olmama­lıdır. Bebekte 2 aylıktan sonra görme eksenlerinin paralel hale gelmesi ve iki göz arasında hareket­lerin simetrik koordinasyonunun sağlanmış olma­sı gereklidir. Bu nedenle şaşılık ile ilgili olarak en sağlıklı muayene, 2-3. aydan sonra yapılabilmek­tedir.

Bazı bebeklerde burun kökünün basık olması ve gözün iç köşesindeki deri kıvrımının göz akının iç kısmını örtmesi nedeniyle, gözler içe kayıyormuş gibi görünebilir. Bu duruma “yalancı şaşılık” de­nilmektedir. Göz hekimi tarafından yapılan mua­yenede, yalancı şaşılık, gerçek şaşılıktan kolaylık­la ayırt edilebilmektedir.

Beyin, gözlerden birinde kayma olması durumun­da, oluşan çift görmeyi ortadan kaldırabilmek için, kayan gözün görüntüsünü ihmal ederek yok sayar. Bunun sonucunda ise kayan gözde tem­bellik (Ambliyopi) oluşur. Şaşılık görme gelişimi­ni sınırlamakta, okul başarısını ve sosyal uyumu olumsuz etkileyebilmektedir.

Şaşılık, gelişimini takiben ilk 4 ay içinde tedavi edilebilirse, görme gelişimi tamamen normal de­vam edebilmektedir. Şaşılık ortaya çıktıktan sonra çocuğun beynindeki görme merkezlerinin normal gelişimine devam edebilmesi açısından, erken tedavi çok önemlidir. Şaşılık tedavisinde, şaşılık tipine göre kapama tedavisi, gözlük tedavisi, cer­rahi tedavi ve botoks tedavisi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet