PREMATÜRE VE ISI KONTROLÜ

İnsanlar vücut iç ısılarını, dış koşullara bağlı kal­maksızın sabit tutarlar. Bunu da ısı düzenleyici mekanizmalar ile yaparlar. Doğumdan sonra bebek kendini anne karnındaki hayattan (37 0C) yaklaşık 12 0C daha düşük (25 0C) bir ortamda bulur. Aşırı ısı kaybının başarılı bir şekilde engel­lenmesi ile yenidoğanların yaşama şansı önemli ölçüde artar. Yenidoğanda 5 dakika tutulan be­den derecesi ile ölçülen ısı, normalde koltuk al­tında 36-36,5 0C, rektal ısı ise 36,5-37,5 0C ol­malıdır.

Prematüre bebekler bazı nedenlerle vücut ısılarını koruyamazlar. Bu nedenle hipotermiye (düşük ısı­ya) yatkın olurlar. Başlıca nedenler şunlardır:

  1. Vücut alanlarının, vücut ağırlığına oranının yüksek olması,
  2. Cilt altı yağ dokusu, glikojen depoları ve kah­verengi yağ dokularının az olması,
  3. Kas güçlerinin zayıflığı nedeni ile vücut po­zisyonlarını kolayca değiştiremeyip, genelde “kurbağa pozisyonunda” yatarak ısı kayıpları­nı azaltamamaları,
  4. Zaten küçük olan vücutlarının ürettiği ısının da az olması.

Hipotermi, aşırı ısı kaybının telafi edilecek düze­yin üzerine çıktığında gelişir ve bebeklerde rektal ısının 36,5 0C’nin altında olması durumudur. Hi- pertermi (Yüksek ısı) ise rektal ısının 37,5 0C’nin üzerinde olması durumudur. Hipotermi ve hiper- termide bebek metabolik hızını ve oksijen tüketi­mini artırarak bu durumu önlemeye çalışır ancak tedavi edilmezse bu iki durum şok, organ kana­maları, beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilir.

Basit önlemlerle bebek hipotermiden korunabilir. Bunlar:

  • Bebek doğmadan önce radyant ısıtıcı çalıştırıl- malı ve ortam ısıtılmış olmalı,
  • Bebek iyice kurulanmalı,
  • Bebeğin başı sarılmalı ya da başlık giydirilme li (Çünkü ısı kaybının beşte biri saçlı deriden kaynaklanır),
  • Bebek doğum odasında asla hemen yıkan- mamalı, havlubez ile silinmeli,
  • Bebek ile ilgili işlemler hızlı yapılıp bebek iyi ise hemen giydirilmeli,
  • Bebek 1500 gr’dan büyük ve hasta değilse anne kucağına verilmeli, tentene temas (Kan­guru bakımı) sağlanmalı, Doğum odası ile bebeğin ve annenin yatacağı odanın ısısı sürekli kontrol edilmeli ve idealsı­ sı­nırlarda olmalı, Bebeğin ve annenin yatacağı odanın nem ora­nı %40-60 civarında olmalı, Prematüre bebeklerde ise radyant ısıtıcı veya küvöz kullanılmalıdır.

Hipertermide yapılacak öncelikli işlem, ateşin çevre ısısı kaynaklı mı yoksa hastalık kaynaklı mı ayırdedilmesidir. Isı artışı, çevre ısısının artışına bağlı ise bebeğin ateşi yüksekken kol, bacak, el ve ayaklar da sıcaktır. Eğer gerçek ateş ise, ateş anında kol, bacak, el ve ayaklar soğuktur. Hipertermide eğer varsa bebeğin giysileri çıkarılır, küvöz-radyant ısıtıcının ısısı düşürülür ya da ateş düşürücü verilip ateşin asıl sebebi bulunmaya ça­lışılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet