PREMATÜRE BEBEKLERDE BESLENME SORUNLARI

Prematüre bebeklerde beslenme sorunlarına, za­manında doğan bebeklere göre daha sık rastla­nır. Prematüre bebeğin sindirim sisteminin henüz yeterince gelişmemesi nedeniyle emme yutma nefes alma koordinasyonunun yetersizliği, besin emilim problemleri, barsak hareketleri ve sindiri­min yavaş olması, gastroözefageal reflü, sık görülen beslenme problemlerinin başında gelmek­tedir.

yolu ile bes­lenme desteği verilmesi gerekebilir. Bu dönem­de prematüre bebeğe anne sütünün çok küçük miktarlarda dahi olsa verilmesi, bebeğin sindirim sisteminin beslenmeye adaptasyonu ve uzun sü­reli damardan beslenmenin getireceği sorunların önlenmesi açısından çok büyük önem arz etmek­tedir.

Prematürelerde nörolojik gelişimin tam olmama­sı, kas gücünün zayıf olması gibi nedenlerle çoğu prematüre bebek bir süre ağız yoluyla mideye yerleştirilen bir tüp/sonda ile beslenmeye ihtiyaç duyar. İlk beslenme çok az miktarda başlanır. Bebekte kusma, verilen besini sindirememe, cerrahi barsak sorunları gelişmediği sürece, her gün ted­rici olarak beslenmesi artırılır.

Ağızdan beslenebilme yeteneği, gebelik haftası, düzeltilmiş yaş, oral reflekslerin varlığı, ağız kas­larının kuvveti, prematüreliğe bağlı sağlık sorunla­rının varlığı gibi birçok faktörden etkilenir. Prema­türe bebek, düzeltilmiş 32-34 haftaya ulaştığında, genellikle emme-yutma koordinasyonunu sağla­yabilmeye başlar. Bu dönemde günde birkaç kez biberon veya emzirme yoluyla beslenmeye baş­lanan bebek, zamanla tüm beslenmelerini ağız yoluyla alabilecek hale gelir.

Prematüre bebeklerin anne sütünün içeriği, za­manında doğan bebeklerinkinden farklılık gös­terir. Bu nedenle bebeklerin olabildiğince kendi anne sütleriyle beslenmesi gerekir. Eğer bebek herhangi bir nedenle beslenemiyorsa, anne sü­tünü mutlaka sağmalıdır. Anne sütü 24-72 saat buzdolabında, 6 ay süreyle derin dondurucuda saklanarak ileride bebeğe verilebilir. Anne sütü­nün yeterli olmadığı durumlarda, prematüreler için üretilmiş, daha yüksek kalori ve protein içeren formül mamalar kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet