PREMATÜRE BEBEKLERDE BESLENME SORUNLARI

Prematüre bebeklerde beslenme sorunlarına, za­manında doğan bebeklere göre daha sık rastla­nır. Prematüre bebeğin sindirim sisteminin henüz yeterince gelişmemesi nedeniyle emme yutma nefes alma koordinasyonunun yetersizliği, besin emilim problemleri, barsak hareketleri ve sindiri­min yavaş olması, gastroözefageal reflü, sık görülen beslenme problemlerinin başında gelmek­tedir.

yolu ile bes­lenme desteği verilmesi gerekebilir. Bu dönem­de prematüre bebeğe anne sütünün çok küçük miktarlarda dahi olsa verilmesi, bebeğin sindirim sisteminin beslenmeye adaptasyonu ve uzun sü­reli damardan beslenmenin getireceği sorunların önlenmesi açısından çok büyük önem arz etmek­tedir.

Prematürelerde nörolojik gelişimin tam olmama­sı, kas gücünün zayıf olması gibi nedenlerle çoğu prematüre bebek bir süre ağız yoluyla mideye yerleştirilen bir tüp/sonda ile beslenmeye ihtiyaç duyar. İlk beslenme çok az miktarda başlanır. Bebekte kusma, verilen besini sindirememe, cerrahi barsak sorunları gelişmediği sürece, her gün ted­rici olarak beslenmesi artırılır.

Ağızdan beslenebilme yeteneği, gebelik haftası, düzeltilmiş yaş, oral reflekslerin varlığı, ağız kas­larının kuvveti, prematüreliğe bağlı sağlık sorunla­rının varlığı gibi birçok faktörden etkilenir. Prema­türe bebek, düzeltilmiş 32-34 haftaya ulaştığında, genellikle emme-yutma koordinasyonunu sağla­yabilmeye başlar. Bu dönemde günde birkaç kez biberon veya emzirme yoluyla beslenmeye baş­lanan bebek, zamanla tüm beslenmelerini ağız yoluyla alabilecek hale gelir.

Prematüre bebeklerin anne sütünün içeriği, za­manında doğan bebeklerinkinden farklılık gös­terir. Bu nedenle bebeklerin olabildiğince kendi anne sütleriyle beslenmesi gerekir. Eğer bebek herhangi bir nedenle beslenemiyorsa, anne sü­tünü mutlaka sağmalıdır. Anne sütü 24-72 saat buzdolabında, 6 ay süreyle derin dondurucuda saklanarak ileride bebeğe verilebilir. Anne sütü­nün yeterli olmadığı durumlarda, prematüreler için üretilmiş, daha yüksek kalori ve protein içeren formül mamalar kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. Frontier Theme