FITIKLAR

FITIKLAR

Göbeğin hemen altındaki dokunun yeterince da- ralamaması ya da karın kaslarındaki zayıflık nede­niyle oluşur. Özellikle yaşamın ilk birkaç ayında ve prematürelerde daha sıktır. Bazı genetik hastalık­larda ve tiroid bezinin yeterli çalışmaması duru­munda (Hipotiroidi) da ortaya çıkabilir.

Çoğunlukla (%85) kendiliğinden kapanır. Karın içi organların bu keseye sıkışması oldukça nadir olup, genellikle çapı küçük (<1 cm) olanlarda gö­rülür. Sorunsuz izlenen olgularda açıklık devam ediyorsa, 2 yaş civarı onarılmalıdır. Göbek fıtığı kesesinin üzerine metaller, bantlar veya plastik nesnelerin yapıştırılmasının iyileştirici etkisi olma­dığı gibi incelme, kızarıklık, yara açılması gibi yan etkileri olduğu için, aileler tarafından bu tür uygu­lamalardan özellikle kaçınılması gerekmektedir.

Kasık Fıtığı

Tüm çocukların %1 ile 4.4’ünde görülürken, pre­matürelerde bu oran %30’a kadar yükselebilir. En sık olarak ilk ayda görülü. Erkeklerde kızlara oran­la 6-10 kez daha sıktır. Kasık fıtıklarının %60’ı sağ­da, %30’u solda ve %10’u her 2 tarafta birlikte gö­rülür. Ailelerin çoğu ağlama, ıkınma ve öksürme ile belirgineşen ve sonra kaybolan kasık şişliği ile başvururlar. Bazı hastalarda ilk başvuru bulgusu kaybolmayan kasık kitlesi, safralı kusma ve dışkı yapamama olabilir.

Muayene sırasında şişkinliğin olmaması, tanısal güçlükleri beraberinde getirebilir. Hastayı ağlat­mak ya da ıkınmasını sağlamak faydalı olabilir. Kasık fıtıklarının boğulma (İçine barsak parçası sıkışması) olasılığı %10-15 dolayındadır. Bu va­kaların %70’i 1 yaşından küçük olup,acil cerrahi girişim gerektirir. Bu nedenle bebeklerde kasık fıtığı saptandığında, yaşına bakılmaksızın olası en kısa sürede cerrahi onarım gerçekleştirilmelidir. Girişim sonrası riskleri en aza indirebilmek adına, operasyon için doğum sonrası 4-6. haftayı yeterli bulan merkezler vardır.

Boğulmuş kasık fıtığında huzursuzluk, karın ağ­rısı ve kusma gözlenir. Süre ilerler ve acil cerrahi girişim uygulanmazsa karın şişkinliği, kanlı dışkı- lama veya dışkı yapamama ortaya çıkabilir. Ateş, kitlenin üzerinde şişlik ve kızarıklık eşlik edebilir. Huzursuz hasta önce sakinleştirilmeli, sonrasın­da deneyimli hekim tarafından fıtık kesesi içinde­ki sıkışmış barsak parçası yerine yerleştirilmeye çalışılmalıdır. Ancak yerine yerleştirebilme oranı bebeklerde oldukça düşüktür. Fıtık yerine yerleş tirildikten sonra şişliğin geçmesi için 2-3 gün bek­lenip, uygun koşullarda ameliyat edilmelidir. Eğer kese yerine yerleştirilemiyorsa, gerekli destek te­davi ile birlikte acil cerrahi girişim uygulanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet