Bebeğinizin gelişim düzeyine uygun

Bebeğinizin gelişim düzeyine uygun oyunlar sunun

Bebekler uyanık oldukları her an aslında bir yığın yenilikle çevrilidir, Eğer tüm bu yığının tamamını dünyaya geldiğimiz ilk anda algılayabilseydik muhtemelen çıldırırdık! Neyse ki doğada bir düzen kurulmuştur ve bu uyaranların algılaması ve onlarla ilişki içine girilmesi süreci bize adım adım sunulmuştur. Örneğin yeni doğan bir bebeğin görüş mesafesi ancak kendisini emziren annesini görebileceği kadardır ve oldukça bulanıktır. Net bir şekilde görüp, gördüğü şeye uzanabilmesi ise aylarını alır. Bu yüzden, bebek ilk ayda 15-20 cm. mesafesinde görebilirken ona 1 m. ilerideki mavi ayıcığım göstermek ve karşılığımla tepki beklemek boşunadır. O bu kadar küçükken ancak yüzünün önünde tutulan ve kontrast renklere sahip bir şekle dikkat kesilebilecektir. Kısacası, bebeğinizi gelişigüzel bir şekilde oyuncaklarla ve oyunlarla büyütmek yerine onun ayına ve gelişim seviyesine uygun oyunlar sunmalısınız.

Bebeğinizin gelişim seviyesini belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken bir nokta da cinsiyet ve erken doğumun gelişim düzeyini etkileyebileceğidir. Erkekler, anne karnından itibaren kızlara göre daha ağır bir hızda gelişir, bu nedenle doğum sonrasında da fizik, dil gibi alanlarda kızlara göre daha yavaş gelişim gösterebilirler. Aynı şekilde, erken doğan bebekler asıl doğması gereken güne kadar anne karnındaki gelişimlerini tamamlarlar. Bu nedenle, onların gelişimsel yaşı hesaplanırken aradaki fark doğum tarihine mutlaka eklenmelidir. Mesela 30 gün erken doğmuş 3 aylık bir bebeğin gelişimsel yaşı 2 aydır ve henüz ikinci ayın oyunlarını oynayabilmesi beklenen bir durumdur. Bebeğinizin cinsiyet ve erken doğum nedenleri dışında da beklenenden farklı bir gelişim seviyesinde olması son derece doğaldır. Her bebek kendine özgüdür ve gelişimi de öyle olacaktır.

 

Bebeğinizin gelişim düzeyine uygun oyunlar sunmak için aşağıdaki listeden yararlanabilirsiniz:

• Gelişim adım adımdır.

• Her ay için sunulacak oyun farklıdır,

• Bebek farklı alanlarda farklı gelişim gösterebilir,

• Her bebeğin gelişimi kendine özgüdür.

• Her becerinin ortaya çıktığı belirli bir ay yoktur, ay aralıkları vardır,

• Cinsiyet ve erken doğum gelişim düzeyini etkiler!

Bebeğinizin yeteneklerini iyi gözlemleyip öne çıkarı özelliklerinin ileride de üzerine gitmeli, daha yavaş ilerleyenleri ise desteklemeli, ancak zorlamamalısınız.

 

Bu Yazi : Uzm. Gelişim Psikoloğu Sinem Özen Canbolat

BEBEGİMLE OYNUYORUM KITAPTAN ALINTIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. Bebek Bakımı