BEBEĞİM NEDEN AĞLIYOR? NE YAPABİLİRİM?

BEBEĞİM NEDEN AĞLIYOR? NE YAPABİLİRİM?
• Aç mı?
Bebeklerin en yaygın ağlama nedenidir. Ancak çoğu zaman diğer ağlamalarla karıştırıldığı İçin (özellikle gece uykusundan uyandığında) bebek aç olmadığı durumlarda da anne tarafından beslenmektedir. Açlık ağlaması kesik kesiktir ve “ınga” sesi İle tekmeleme eşlik edebilir (diğer İşaretler İçin bknz. “Ne Zaman Oynamalı?”). Çözüm: Karnını doyurun.
Değişmesi gereken bir durum mu var?
“Altı mı kirli?” “Konumu mu rahatsız ediyor?”, “Üşüme ya da fazla ısınma, var mı?”, “Kıyafeti mi rahatsız ediyor?”
Çözüm: Önce altının temizliğini kontrol edin. Temizse. vücut ısısını alnından ve sırtından algılamaya çalışın. Isıyla ilgili bir problem yoksa konumunu değiştirin. Ağlamaya devam ediyorsa giysilerini çıkarın.
• Çok ya da az mı uyarıldı?
bebeğiniz oynadığınız oyundan yorulmuş, ya da tam tersi etrafında İlgisini çekecek, onu uyaracak bir şey bulamadığından sıkılmış, olabilir.
Çözüm: Oyunu / oyuncağı değiştirin ya da ona ilgisini çekecek bir oyun sunun. Eğer ağlaması davam ediyorsa nedeni çok uyarılmak değil, ancak yorulup uykusunun gelmiş olması olabilir.
• Yorulmuş ve uykusu gelmiş olabilir mi?
Bebeğiniz yorulmuş ve uyku saati gelmiş olabilir.
Çözüm: ilk uyku işaretlerinde (bknz. “Ne Zaman Oynamalı?) hemen odasını götürün. Uyku öncesi rutinini uygulayın ve uyutun. Eğer uyku işaretlerini kaçırdıysanız uyutmanız zor olacak ve ağlamaya devam edecektir.
• gaz ya da reflü ağlaması olabilir mi?
Bu tür acılara eşlik eden ağlamalar şiddetli ağlamalardır Gaz: Tiz bir sesle aralıklı bir ağlama, nefes nefese ve geğirecek gibi Olma, gözlerini yuvarlama ve gülümseme ifadesi görülür.
Reflü: Yatırıldığında histerik bir ağlama görülür. Sırtını yay gibi yapıp arkaya doğru gerilir.
Çözüm: Sorun gaz ise ve yukarıdaysa sırtından yukarı ovarak yapılan masajla, aşağıdaysa bacaklara pedal hareketi yaptırarak gazını çıkarabilirsiniz. Sorun reflü ise bunu önce doktorunuza danışarak karar vermelisiniz. (Gerekirse yatağını yükselterek ve gaz çıkartırken sırtına vuruşlar yapmadan uygulama yaparak destek verebilirsiniz.
• Kollk olabilir mi?
Bir ağlamaya kolik diyebilmek için haftanın birkaç günü, genelde ak-
şam saatlerinde olması ve en az 2- 3 saat sürmesi gerekmektedir.
Çözüm: Koliğin gerçek nedeni bilinmediği gibi kolik için kesin bir çözüm de bulunamamıştır. Bazı doktorlar sakinleştirici İlaç verebilmektedir. Bunun dışında elektrik süpürgesi, su, saç kurutma makinesi gibi anne kamındakl sesi çağrıştıran beyaz sesler ve kucakta hareket halinde taşıma kolik bebekleri sakinleştirebllmektedir. Bu şekilde ağlayan bir bebek anne ve babayı çok zorluyor olsa da, bunun geçici bir durum olduğuunutulmamalıdır.
• diş olabilir mi?
ilk zamanlarda rastlanmamakla birlikte ilk üç ay sonrasında bir İki ay içinde çıkacak dişlerin kaşıntısı başlamış olabilir.
Çözüm: Diş kaşıyıcılar, buzdolabında bekletilmiş mendiller, ya da, çok tercih edilmese de. doktorun verdiği ilaçlar çözüm olabilir.
• Hastalık Belirtisi olabilir mi?
Yukarıdaki maddelerden biri değilse ağlama sebebi, hastalık belirtisi olabilir.
Çözüm: Diğer fizyolojik değişikliklerle birlikte İzlenmeli ve bebeğin doktoruna danışıldıktan sonra karar verilmelidir.
• Bir Ağlama Nedeni: Stres
Bebeğiniz ağladığında büyük İhtimalle bir şeye İhtiyaç duyuyordur, ya da bir şeyden rahatsızdır. Ancak tüm olasılıkları gözden geçirmenize ve durumun herhangi bir hastalıkla ilgili olmadığından emin olmanıza rağmen ağlamasını durduramadıysanız. problemi çözümleyemediğinizi düşünerek kendinizi yetersiz hissetmeyin. Bazen bebekler sadece streslerini atmak İçin ağlarlar.
Çözüm: Böyle zamanlarda, onun ağlamasını panikle karşılamak ve ağlamayı derhal durdurmaya odaklanmakyerine, bebeğinizin gerilimini boşaltmasına izin verin. Bu esnada önce kucağınıza almadan ancak ona yanında olduğunuzu hissettirecek sakinleştirme yöntemlerini uygulayın. Bu şekilde sakinleşmiyorsa onu kucağınıza alıp, kendini en çok güvende hissedeceği yerde, sizin kollarınızda stresini atmasına izin verin. Böylece, bebeğiniz duygularını bastırmak yerine İfade etmeyi öğrenerek daha sağlıklı bir ruh haline sahip olacaktır.
Yalnız Oynayabiliyorum
Bebeğinizin siz, bir işle meşgulken yanınızda oynaması için alıştırmalar yapın.
• Size yakın bir mesafede rahat ve güvenli bir yere koyun ve başka bir şeyle ilgilenmeden, onunla doğrudan konuşun, şarkı söyleyin, dans edin vs.
• Bebeğiniz bu duruma alışıp sakin kalabilmeye başladığında, aynı mesafeyi korumak kaydıyla, siz iş yaparken onun sizi salıncağından veya ana kucağından izlemesini sağlayın.
• Bu esnada şarkı söylemeniz ya da onunla konuşmanız sakin kalabilmesi için önemlidir.
• İşinizi devam ettirirken arada bir bebeğinize dönüp onunla ilgilenin.
• Bebeğiniz bu duruma da uyum sağladığında aranızdaki mesafeyi artırın.
öneri: Bebeğinizi yalnız oynamaya, o oyuna en hazır olduğu zamandabırakın. Uykusunu almış, beslenmiş, alt değişme gibi ihtiyaçları giderilmiş bebek oyuna en hazır noktadadır.
Sonuç: Yalnız kalma becerisinin gelişimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebek haberleri, güncel erkek veya kız bebek haber ve fotoğrafları ile en yeni erkek bebek gelişmeleri burada. bebek bakımı
sohbet sohbet